V sredo, 12. junija 2024 je v avli kulturnega doma v Sveti Trojici potekala otvoritev razstave LIKOVNI UTRINKI. S to prireditvijo smo se pridružili dogodkom ob Trojiškem tednu in vseslovenskemu projektu Teden umetnosti v šoli in vrtcu, ki se je odvijal v okviru UNESCO- vega svetovnega tedna umetnosti po vsem svetu. Svetovna organizacija skozi »Arts Education Week« spodbuja mlade k razumevanju umetnosti in iskanju lastnega umetniškega izraza. Vsakoletni dogodek spodbuja spoznavanje in raziskovanje umetnosti s pomočjo ustvarjanja na vseh področjih umetnosti v šolah in vrtcih. Teden umetnosti je organiziran v sodelovanju z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in Ministrstvom za kulturo ter poteka pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO.
Umetnosti je na naši šoli veliko, saj veliko časa in vsebin namenimo spoznavanju le-te in raznolikim umetniškim dejavnostim. Radi pojemo, igramo na različne inštrumente, plešemo, igramo v lutkovnih igrah in ustvarjamo na likovnem področju. Letos smo se temu tednu pridružili z otvoritvijo že tradicionalne razstave LIKOVNI UTRINKI. Otvoritev razstave so obogatili naši odlični glasbeniki pod mentorstvom Petre Škrlec.
Pri pripravi razstave smo ponovno združili moči znanstveniki in umetniki. Vsi izdelki so nastali v okviru medpredmetnega povezovanja pri naravoslovju, biologiji in likovni umetnosti v 7., 8. razredu in 9. razredu ter pri interesni dejavnosti Naravoslovni vedež. Povezala nas je skupna tema: Ocean. S to prireditvijo smo obeležili tudi svetovni dan oceanov.
Oceani prekrivajo večino našega planeta, a prejemajo le delček naše pozornosti in zanimanja. Kljub naši popolni odvisnosti od njih nam je uspelo raziskati le majhen delček oceanov. Da bi vsaj za en dan postavili oceane na prvo mesto, so Združeni narodi leta 2008 uradno razglasili 8. junij za svetovni dan oceanov. Mednarodni dan podpira uresničevanje svetovnih ciljev trajnostnega razvoja in spodbuja javni interes za zaščito oceana in trajnostnega upravljanja njegovih virov.
Pogosto rečemo, da so oceani srce našega planeta, zato moramo z njimi ravnati odgovorno. Oceani uravnavajo podnebje, proizvajajo polovica kisika na našem planetu, so vir prehrane in dela za številne ljudi po svetu in dom številnim živalskim in rastlinskim vrstam.
A, žal ljudje s svojim načinom življenja onesnažujemo eno naših najpomembnejših dobrin. Zato nas svetovni dan oceanov spodbuja, da zmanjšamo netrajnostno ravnanje, kot so onesnaževanje, pretirana uporaba plastike v vsakdanjem življenju, zapuščene ribiške mreže, prelov in prilov.
Največjo nevarnost za življenje v oceanih in posledično za naše življenje predstavlja mikroplastika, ki predstavlja plastičen delec manjši od 5 mm. Ne samo, da ogroža vse živalske vrste do mere izginotja, pogosto mikroplastiko dobimo servirano nazaj na naših krožnikih, če imamo na jedilniku morske ribe, lignje, školjke, rake ali celo, če uporabljamo gnojila na osnovi morskih trav in alg. Ker jih ne vidimo s prostim očesom, jih nevede zaužijemo. V telesu pa se lahko kopičijo v različnih organih in motijo delovanje našega telesa do te mere, da lahko resno zbolimo.
Veliko lahko storimo z odgovornim ravnanjem do sebe, narave, in izbire primernega in odgovornega načina življenja. Zdravje oceanov se začne na domačem pragu na stotine in tisoče kilometrov stran od morske obale. Stopimo skupaj in izberimo lepšo, modrejšo prihodnost za vse nas.
Več o tem, kako je nastala naša razstava, sva povedali mentorici: Nina Ličen Goričan in Metka Beber.
Prisotne sta pozdravila tudi župan občine Sv. Trojica v Slov. goricah g. David Klobasa in ravnateljica OŠ in vrtca Sveta Trojica ga. Nataša Bauman. Prispevek o razstavi je posnela BK TV. V intervjuju za TV so naše dejavnosti odlično predstavile Teja Potočnik, Gabriela Perko in Zoja Stergar.
Razstava bo na ogled še nekaj časa. Lepo vabljeni, da jo obiščete.
Metka Beber in Nina Ličen Goričan.